سفارش تبلیغ
صبا ویژن

فیلم | بازگشت هواپیمای فضایی ایکس-37بی پس از ماموریت سری 780 روزه


 

 • فیلم | بازگشت هواپیمای فضایی ایکس-37بی پس از ماموریت سری 780 روزه

  به نوشته سایت space.com ایکس- 37بی، هواپیمای نظامی که شبیه شاتل‌های فضایی سرنشین‌دار ناسا اما در ابعاد کوچتر است، در پایان این پنجمین ماموریت سری بسیار درازمدت به طور خودکار در مرکز فضایی کندی در ناسا در کیپ کاناورال فلوریدا به زمین نشست. این هواپیمای فضایی در ابتدا بوسیله یک راکت فالکون 9 شرکت اسپیس‌ایکس به فضا پرتاب شده بود.

  رکورد قبلی این هواپیما پروازی 781 روزه بود که در ماه مه سال 2017 به دست آمده بود.

  نیروی هوایی امریکا دو فروند از این هواپیماهای فضایی را در ناوگان خود دارد که مانند شاتل‌های فضایی می‌توان برای ماموریت‌های گوناگون چندین بار پرواز کرده‌اند.  این هواپیماهای فضایی که نیروی خود را از انرژی خورشید می‌گیرند و ساخت شرکت بوئینگ هستند، دارای یک محفظه بار مینیاتوری هستند که می‌توان برای انجام آزمایش‌ها یا جای دادن ماهواره‌های کوچک به کار رود.

   این هواپیماها در اصل برای گذراندن مدت 240 روز در مدار زمین طراحی شده بودند.

  ماموریت‌های این هواپیماهای فضایی محرمانه مانده است، اما مقامات نیروی هوایی اشاراتی درباره آنها داشته‌اند. یک محموله این هواپیما تجهیزاتی طراحی‌شده برای «آزمایش وسائل الکترونیکی تجربی و تکنولوژی‌های لوله‌های حرارتی نوسانگر در محیط‌های فضایی در زمان‌های طولانی» بوده است. همچنین این هواپیمای فضایی یک ماهواره کوچک را هم در مدار زمین قرار داده است.

  برنامه ساخت ایکس-37‌بی در اصل در سال 1999 بوسیله ناسا به عنوان یک بستر آزمایش تکنولوژی برای سفینه‌های فضایی آینده شروع شد و  کاملا شبیه یک نسخه مینیاتوری شاتل‌های فضایی بود، اما در سال 2004 سازمان پژوهش‌های پیشرفته دفاعی (DARPA) ارتش آمریکا این پروژه را تحویل گرفت و به «اداره قابلیت‌های سریع» نیروی هوایی آمریکا سپرد.

  ایکس 37بی 8.8 متر درازا دارد و فاصله بال‌های آن 4.6 متر است. بخش محموله آن به اندازه بخش بار یک وانت است و  ابعادی 2.1 متر در 1.2 متر دارد.

  نخستین ماموریت ایکس-37بی در آوریل سال 2010 انجام شد و این هواپیمای فضایی برای 224 روز در مدار زمین باقی ماند. ماموریت‌های بعدی در سال‌های 2011، 2012، 2015 و 2017 انجام شدند و هر بار مدت ماندن هواپیما در مدار زمین بیشتر شد.