سفارش تبلیغ
صبا ویژن

معیارهای معاونت علمی ریاست‌جمهوری برای انتخاب سرآمدان علمی |‌ اعطای پژوهانه به سرآمدان


 

 • معیارهای معاونت علمی ریاست‌جمهوری برای انتخاب سرآمدان علمی |‌ اعطای پژوهانه به سرآمدان

  به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فدراسیون سرآمدان علمی ایران با هدف دستیابی به مرجعیت علمی، افزایش کیفیت علمی کشور و کمک به توسعه تحقیقات محققان معتبر توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه‌اندازی شده است.

  این فدراسیون به محققان علمی برجسته و سرآمدان علمی واجد شرایط، خدمات متنوعی از جمله پرداخت پژوهانه نقدی ارائه می‌کند. این افراد سالانه و بر اساس کارنامه 3 ساله فعالیت‌های پژوهشی، ارزیابی و انتخاب می‌شوند و در دو گروه الف و ب تقسیم‌بندی و حمایت می‌شوند.

  میزان حمایت‌های فرد با توجه به اعتبار علمی کسب‌شده مشخص می‌شود. از جمله این خدمات، پرداخت پژوهانه نقدی از 200 تا 500 میلیون ریال است که به سرآمدان علمی تعلق می‌گیرد.

  این فدراسیون اشخاصی را به عنوان سرآمد علمی انتخاب می کند که دستاوردهای علمی قابل توجهی کسب کرده باشند. در فرآیند انتخاب، فقط فعالیت‌ها و دستاوردهای پژوهشی افراد در نظر گرفته می‌شود و این افراد در یک روند کاملاً رقابتی انتخاب می‌شوند.

  عضویت در هیأت علمی حداقل یک موسسه علمی یا پژوهشی کشور از جمله شرایطی است که سرآمدان علمی باید دارا باشند.

  چاپ مقاله در نشریات برتر در 3 سال آخر منتهی به دوره ارزیابی از جمله شروط ضروری برای ارزیابی اولیه جهت انتخاب افراد است. بیش از 110 نشریه به عنوان نشریات برتر انتخاب و در سایت فدراسیون معرفی شده‌اند که افراد با انتشار مقاله در این نشریات علاوه بر دریافت مبالغ تشویقی نقدی، امتیاز ضروری را برای قرار گرفتن در فهرست ارزیابی اولیه سرآمدان کسب می‌کند.